Jsou motorem ekonomiky. Firmy se utkají o vítězství v soutěži Ocenění Českých Lídrů

Jsou motorem ekonomiky. Firmy se utkají o vítězství v soutěži Ocenění Českých Lídrů

  • Kvě 22, 2024

Největší a nejúspěšnější ryze české firmy představí letos už poosmé projekt Ocenění Českých Lídrů (OCL). Vítěze ve všech krajích České republiky vybere odborná porota z 1815 společností. Přihlášky do projektu mohou podniky posílat již nyní.

Firmy, které se soutěže účastní, patří v ČR k nejvýznamnějším zaměstnavatelům a jsou doslova motorem tuzemské ekonomiky. Loni bylo ze 1356 podniků vybráno 106 finalistů, jejichž kumulovaný obrat činil zhruba 70 miliard korun a zaměstnávali téměř 17 000 lidí. I v letošním roce budou sbírat ceny úspěšné a transparentní české společnosti s ročním obratem přes 200 milionů korun a nejméně 50 zaměstnanci. Vítězové se mohou pyšnit titulem Český lídr. Nominace do soutěže tradičně probíhá na základě hodnocení Indexu Cribis společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, která je odborným garantem OCL. Data se sbírají za poslední tři roky, tedy za rok 2021 až 2023. Pro hlavní kategorie se hodnotí závěrky z let 2021 a 2022, data z roku 2023 mají pouze informativní charakter. Pro speciální kategorie se hodnotí všechny tři roky. Účetní údaje jsou zpracované z údajů uvedených ve sbírce listin a do registrace jsou staženy automaticky. Společnosti se do soutěže hlásí z vlastní iniciativy či na doporučení zakladatele nebo odborného garanta projektu.

Kdo se může zapojit?
  Společnosti, jejichž majiteli jsou čeští občané a držitelé stoprocentního podílu firmy (bez zahraničního kapitálu)
-   Podniky s ročním obratem od 200 milionů korun a nejméně 50 zaměstnanci
-   Firmy, které vedou podvojné účetnictví nejméně po dobu čtyř let

Přihlášky mohou zástupci podniků posílat do 19. září 2024. Jména vítězů, které vyberou porotci z desítek finalistů, budou zveřejněna 6. listopadu 2024.

Tradičně bude vyhlášena trojice nejlepších firem v každém kraji a ocenění se dočkají i vítězové speciálních kategorií, kterými jsou: Celorepublikový lídr pod patronací Ministerstva průmyslu a obchodu, Cena odpovědného podnikání pod patronací CRIF-Czech Credit Bureau, Cena za největší potenciál pod patronací Enterprise Investors, Výjimečná firma pod patronací JŠK, advokátní kancelář.

Pořadatelé představili dvě novinky
Letos navíc pořadatelé představují dvě novinky. Tou první je skutečnost, že hodnocení poroty má stejnou váhu jako ekonomické hodnocení odborného garanta (tedy 50:50). Druhou novinkou je pak speciální kategorie ŽEBŘÍČEK TOP 10, který představí „zdravě” rostoucí firmy, neboť bude hodnotit trvale udržitelný dynamický růst a vysokou EBITDU. Patronát nad touto kategorií převzala společnost Enterprise Investors. Podle zakladatelky projektu a podnikatelské platformy Helas Heleny Kohoutové se každoročně potvrzuje, že účastníci OCL tvoří páteř české ekonomiky, patří mezi významné zaměstnavatele a zajišťují ekonomickou i sociální stabilitu země. Tyto společnosti se většinou zaměřují na průmyslovou výrobu a díky své velikosti zajišťují stabilitu ve svém regionu...

... celou tiskovou zprávu si můžete přečíst ZDE